V době, kdy jsou fretky bez dozoru a jejich majitelé nejsou nablízku, by měly být fretky uzavřeny v kleci, akváriu či speciálně uzpůsobeném kotci. Přestože jsou akvária velmi populární, nejsou ideálním obydlím, obvykle nejsou dostatečně veliká a omezují možnost pohybu fretek a nemají nejlepší cirkulaci vzduchu, což přispívá k nárůstu onemocnění dýchacího aparátu. Vhodným typem příbytku jsou klece s perforovaným dnem, nejlépe z drátoviny. V rámci klece by měly mít fretky k dispozici „noru“. Může to být bedýnka ze dřeva nebo třeba krabice z umělé hmoty.
Fretky jsou čistotná zvířata a zpravidla vylučují jen v určité části klece, tam je možno umístit nádobku naplněnou pískem.
Gravidní fretky by v kleci měly mít krabici, která poslouží jako hnízdo. Dno hnízda by mělo být solidní, aby nedocházelo k propadávání a úbytku steliva.
Fretky mohou být chovány buď odděleně, nebo mimo chovnou sezónu ve skupinách (rozděleny podle pohlaví). Samci jsou k sobě v období pohlavní aktivity méně tolerantní. U pohlavně aktivních samic chovaných ve skupinách byl zaznamenán zvýšený výskyt falešné březosti.
Fretky jsou velmi aktivní a zvídaví tvorové. Periody fyzické aktivity jsou zpravidla spojeny s konzumací potravy a jsou obvykle následovány obdobími odpočinku. Období aktivity u samic v říji je zpravidla prodlouženo a zasahuje i do nočních hodin.