Nejvhodnější je pořídit si kotě přímo u chovatele, kde si můžete prohlédnout, v jakém prostředí kotě dosud žilo, jak se o ně chovatel stará a jak vypadá jeho matka. Od zkušeného chovatele můžete také získat řadu dobrých rad a podnětů. Malé kotě by mělo být aktivní, hravé, čisté, mělo by s chutí jíst, nemít průjem a velké bříško, což ukazuje na silné začervení. Koťata od kočky odebíráme po osmém až devátém týdnu života, kdy již sama žerou a jsou připravena začít samostatný život u nového majitele. V tomto věku by měla být mláďata již minimálně dvakrát odčervená a je vhodné, jsou-li i očkovaná.

V novém domově musíte kotěti zajistit vše, co potřebuje. Pořiďte mu pelíšek, který umístíte na klidné místo, kde kotě nebude nikdo rušit. I když je malé kotě velice hravé, není to hračka! Je to přeci jen šelma, která velkou část dne tráví odpočinkem, ale pokud tuto možnost nemá, může být koťátko stresované a někdy dokonce agresivní.

Důležitým zařízením pro kotě je toaleta. V obchodech s chovatelskými potřebami je dostupný široký sortiment těchto užitečných zařízení. Principem je dobře přístupná, nepropustná a přiměřeně velká vanička, vyplněná stelivem pro kočky. Stelivo je sypký materiál, který pohlcuje vlhkost a pachy, a umožňuje kočce své exkrementy „zahrabat“, což je u ní velice silný reflex. Proto zpravidla není nijak obtížné naučit kotě na toaletu chodit, neboť samo začne tuto toaletu se sypkým materiálem vyhledávat. Opět není problém vybrat si z širokého sortimentu steliv pro kočky. Doba bedniček s pískem je doufám již za námi. Je samozřejmé, že toaletu musíte pravidelně čistit a stelivo obměňovat. Vlastníte-li více koček je vhodné mít pro ně i více toalet. Zkušenými chovateli je doporučeno jeden a půl toalety na kus.

Kočky jsou velice dobrými a vášnivými lovci, avšak jejich největší radost, tedy chytání hlodavců a ptáků, je jim v bytě odepřena. Z toho důvodu by měl majitel své kočičce pořídit nějaké hračky. Velice vhodné je také pořídit škrabadlo, aby netrpěl váš nábytek. Velmi praktickou věcí je ovšem i přenosná schránka, která Vám poslouží při transportu kočky, ať už k veterináři, nebo třeba na dovolenou.