Chcete-li si pořídit morče, je třeba učinit předem několik opatření. Žádné zvíře, a tedy ani morče, by se nemělo kupovat z momentálního popudu. Pamatujte, že morče není hračka, ale živé zvíře vyžadující neustálou péči.
Dobře se seznamte s možnými příbytky pro morče, s krmením, základní péčí a také s náklady, které jsou s chovem morčete spojeny.

Z obchodu nebo od chovatele?
Jestliže se rozhodnete koupit si morče ve specializované prodejně, je třeba si uvědomit, že není prodejna jako prodejna. Jsou klece a terária čisté, vypadají zvířata zdravě, působí obchod celkově čistým a udržovaným dojmem? Je personál schopen Vám v otázkách péče o zvíře odborně poradit?
Morče si můžete pořídit také u chovatele. Zvířata nabízená chovateli jsou většinou kvalitní a těší se výbornému zdraví. Také jejich socializace je díky dennímu kontaktu s chovatelem mnohem lepší než je tomu u zvířete z obchodu.

Na co si dát pozor
Zdravé morče má čistou a suchou srst, bez nečistot, cucků a strupů. Morčata jsou od přírody velmi čistotná , takže zvíře, které o sebe přestává dbát se necítí dobře. Všímejte si také toho, zda jsou čisté, suché a bez stroupků zejména čenich, uši a tlapky. Stejně jako pohlavní orgány a okolí řitního otvoru. Morče musí mít kompaktní stavbu těla. Vpadlé slabiny rozhodně nejsou žádoucí, stejně jako tukem vypouklé boky. Ale pozor, zvíře, které se zdá být tlusté, by také mohlo být březí a brzy po jeho zakoupení by vás mohlo čekat překvapení.
Při koupi se především ujistěte, jakého je morče pohlaví. Nechejte chovatele, aby pohlaví zvířete zkontroloval před vašima očima. Pohlaví se nejlépe pozná podle vzdálenosti mezi řitním otvorem a pohlavními orgány, jež je u samců větší než u samic. U dospělých morčat je rozlišení poněkud snazší, protože u samců jsou zřetelná varlata.