Jedno morče potřebuje plochu o rozměru minimálně 40 x 60 cm, jde však o absolutní minimum, takže vhodnější je příbytek větších rozměrů. Nejužívanějším typem příbytku pro morčata je klec s plastovou vaničkou.
Chcete-li morčata chovat venku, pak je vhodnější kotec pro králíky v podobě dřevěné boudy nebo ohrádky na podstavci, samozřejmě s chráněným nočním příbytkem. Dbejte na to, aby venku ubytovaná morčata žila ve skupince aspoň po dvou. Pokud jsou totiž morčata držena venku, mají s vámi daleko méně kontaktu a osamocené morče by strádalo steskem. Kromě toho morče žijící venku by mělo mít dostatek živočišného tepla od ostatních jedinců.

Podestýlka
Nejužívanější podestýlkou jsou lisované dřevěné piliny nebo hobliny. Piliny se však již přestávají používat, neboť prach z dřevěných pilin poškozuje zvířatům plíce. Mají navíc tu nevýhodu, že dráždí oči a u samců se mohou hromadit pod předkožkou, což může způsobovat záněty. Protože mají morčata citlivé tlapky, nesmí být podestýlka příliš hrubá (např. dřevěné peletky jsou nevhodné). Zvolte proto speciální podestýlku, která bude vám i morčeti vyhovovat (hobliny, kukuřičná podestýlka, lisované granule papírového odpadu – Asan).

Vybavení klece
Ve volné přírodě žijí morčata často v jeskyních a ráda se uchylují do své nory. Mladá, od matky a sourozenců odloučená mláďata mají tendenci se ve svém „pelíšku“ ukrývat celý den, ztrácejí tak kontakt s okolím a nesetkají se s běžnými situacemi vaší domácnosti, jež by pro ně měly být samozřejmé: puštěný televizor, rádio, vysavač atd. Lze doporučit , aby morče v prvních měsících nemělo žádný úkryt k dispozici, zvířeti tak nezbude nic jiného, než si zvyknout na normální chod domácnosti. Pomůže mu to k dobré socializaci a potlačení přirozeného strachu.
Vodu podávejte nejlépe ze speciální napáječky. Misku s vodou totiž morčata občas používají jako toaletu, což je velmi nehygienické. Tato zvířata mají také ve zvyku pít s plnou tlamou, takže se do vody dostávají kousky potravy. Misku lze snadno převrhnout, takže morče může zůstat celý den bez vody, pokud si nehody nevšimnete. Zavěste ji vždy vně klece tak, aby dovnitř sahalo pouze její ústí. Ujistěte se, že morče nedosáhne na plastové části napáječky, protože by je zakrátko jistě prokousalo.
Krmení je nejlépe podávat v těžké, kameninové misce, nebo kovové misce zavěšené za tyč klece. Morčata mají tendenci se při jídle opírat tlapkami o okraj misky a tyto typy misek pro ně tedy není tak snadné převrhnout.