V době prodeje je štěně již většinou krmeno komerční nebo domácí stravou. Chovatel by Vám měl zdělit složení jeho jídelníčku, který je třeba po změně majitele a životním prostředí štěněte (stres) vždy minimálně několik dní dodržovat, a poté podle jeho kvality během několika dní změnit nebo v něm případně pokračovat. Zanedbáte-li krmení v době růstu (malá plemena přibližně do 12 měsíců a velká plemena přibližně do 18 měsíců), již nikdy to nedoženete! Růstové období je nejdůležitější. Dospělý pes méně kvalitní krmení krátkodobě snese.
Jedinou nutričně plnohodnotnou výživou psa je granulované krmivo některé z renomovaných značek, ke kterému není vhodné již něco přikrmovat. Toto granulované krmivo by mělo tvořit alespoň 95% krmné dávky psa. Každé krmivo je určeno pro danou věkovou a hmotnostní kategorii Vašeho psa. Krmné dávky jsou vždy (podle hmotnosti a zátěže) uvedeny na obalu.
Značky, které Vám doporučujeme: HILL’S, EUKANUBA, PURINA PROPLAN, ROYAL CANIN. Tato krmiva je možno výhodně zakoupit i u nás v ordinaci nebo na našem eshopu. Příležitostně je možné zpestřit stravu tvarohem, tvrdým sýrem, zeleninou, ovocem, vývarem atd.
Psovi se nesmí dávat nic slaného, kořeněného, uzeného, dále kosti z bílého masa (drůbeží a králičí) a lidská čokoláda!!! Štěněti není vhodné podávat mléko, které zbytečně způsobuje průjmy,neboť když si štěně odeberete od chovatele, má již období mléčné výživy za sebou.
Při krmení psa granulovanou stravou je nutné zabezpečit trvalý přísun pitné vody!
Jiná eventualita je pejskovi vařit, což je ale místně a časově náročné, a nikdy se majiteli nepodaří, aby byla strava psa nutričně plnohodnotná, jako je to v případě suchých granulovaných krmiv výše uvedených značek.
Systém krmení:
Frekvence záleží na věku a velikosti psa: štěňata – až 5x denně; dospělí psi, malá a střední plemena – 1x denně; velká plemena – 2x denně (je dobré rozdělit krmnou dávku alespoň na 2x z důvodu prevence dilatace a volvulu žaludku). Pes by měl po nasypání krmiva do misky přidělenou dávku hned sežrat; co nesežere je nutno odebrat.
Je špatné nechávat krmivo v misce celý den (krmení ad libidum vůbec NE)!!!
Psa nikdy nepřekrmujte!!!