Jestliže ne, pak je velice vhodné fenu i psa vykastrovat. U psů se tak sníží dominantní agresivita, neposlušnost a téměř na nulu klesne pravděpodobnost onemocnění prostaty. U fen se vyhnete onemocnění vaječníků ( nádory, cysty ), dělohy ( pyometra – hnisavý zánět ), neposlušnosti a nechtěnému nakrytí v době hárání. Taktéž pravděpodobnost nádorů mléčné žlázy klesne dle věku, kdy fenu vykastrujeme, až na 1,5%. Proto neplánujete-li štěňata, nechte fenečku vykastrovat co nejdříve.
Chování psa i feny se většinou vůbec nezmění, některá zvířata jsou lenivější, ale své sociální postavení si zachovají.
Některá mají tendenci tloustnout (díky lenivosti), ale vzhledem k tomu, že přísun krmiva řídíte Vy, je váha Vašeho psa Vaší vizitkou.
U cca 2-5% fen větších plemen nad 15kg dochazí za rok a déle po kastraci k inkontinenci moči. Tento problém se dá efektivně řešit podáváním léků, a to bez vedlejších účinků.O době vhodné ke kastraci se poraďte se svým veterinárním lékařem. Zde se názory odborníků liší, ale je vhodné, aby zvíře bylo již dostatečně fyzicky vyspělé. U starších fen je doba vhodná na kastraci mezi dvěma háráními a nejdříve dva měsíce po hárání.

Fráze „fena by měla mít alespoň jednou štěňata“ je dogma nezakládající se na pravdě a je naopak v rozporu se zdravotními doporučeními.