Nejčastějším kožním problémem psů je alergie na bleší kousnutí. Mnohdy stačí jedna blechaa za čtrnáct dní si pejsek dokáže vykousat poměrně velikou část těla. Blechy nežijí trvale na psovi, ale seskakují z něj a část života žijí mimo hostitele. Znamená to tedy, že majitel nemusí vždy najít na psovi blechy, i když právě ony mohou být příčinou kožního onemocnění! Pohybuje-li se zvíře v prostředí, kde se často vyskytují jiná zvířata (psi, kočky, ježci, kuny, potkani apod.), je důležité jej odblešovat kvalitními a vyzkoušenými přípravky, protože pravděpodobnost přenosu je veliká. Dále je blecha mezihostitelem nejčastější tasemnice u psů, a to Diphilidium caninum. V neposlední řadě je přítomnost ektoparazitů pro pejska krajně nepříjemná, neboť ruší jeho klid a pohodlí.

Klíšťata, ti obávaní přenašeči Lymeské boreliózy a klíšťové encefalitidy, jsou dalším velice častým ektoparazitem obtěžujícím naše psy i nás. Riziková období jsou jaro a podzim. A i zde je důležitá prevence ve formě efektivní ochrany psa za použití účinných ektoparazitik.

Další ektoparazitózy (demodikóza, svrab, cheyletielóza atd.) se nevyskytují tak často, proto se o nich nebudeme zmiňovat, i když jejich občasný výskyt může způsobovat vážné zdravotní problémy.

Efektivní prevencí jsou ektoparazitika externa – přípravky ve formě kapek (spot on), tablet nebo obojků.
Jednoduchou aplikační formou s výborným účinkem jsou přípravky Vectra, Advantix, Stronghold a další.
Působí na různé druhy parazitů. Ten vhodný Vám vždy doporučí Váš veterinární lékař. Na klíšťata účinkují většinou minimálně jeden měsíc a na blechy dokonce až tři měsíce. Některé (Stronghold, Advocate) působí dokonce i na svrab a na střevní parazity, takže psa zároveň odčervíte.
Další vhodná eventualita jsou antiparazitální obojky. POZOR !!! Není obojek jako obojek. Doporučujeme nešetřit a zakoupit pouze obojky kvalitní – Foresto(délka působení až 8 měsíců), Kiltix (délka působení až 7 měsíců) nebo Bolfo (délka působení až 5měsíců).

Další vhodnou eventualitou jsou tablety Bravecto nebo Simparica, které působí proti blechám a klíšťatům až 3 měsíce.

Chcete-li ušetřit za náklady spojené s léčbou dermatitid používejte tyto přípravky i v zimním období!
Velikou novinkou jsou tablety proti blechám(Comfortis), učinkují již za 30minut po podání a fungují celý měsíc.
Některé přípravky mají kombinovaný účinek (ničí i vývojová stádia blech) nebo repelentní účinek (odpuzují krev sající hmyz).