Nejčastějším problémem kůže psů je alergie na bleší kousnutí. Mnohdy stačí jedna blecha za čtrnáct dní a pejsek si dokáže vykousat poměrně velikou část těla. Blechy nežijí trvale na psovi, ale seskakují z něj, a část života žijí mimo hostitele. Znamená to tedy, že majitel nemusí vždy najít na psovi blechy i když právě ony mohou být příčinou kožního onemocnění! Pohybuje-li se zvíře v prostředí, kde se často vyskytují jiná zvířata (psi, kočky, ježci, kuny, potkani apod.), je důležité psa odblešovat kvalitními a vyzkoušenými přípravky, protože pravděpodobnost přenosu je veliká. Dále je blecha mezihostitelem nejčastější tasemnice u psů, a to Diphilidium caninum. V neposlední řadě je přítomnost ektoparazitů pro pejska krajně nepříjemná, protože ruší jeho klid a pohodlí.
Klíšťata, ti obávaní přenašeči Lymeské boreliózy a klíšťové encefelitidy, jsou dalším velice častým ektoparazitem obtěžujícím nás a naše psy. Rizikovými obdobími jsou jaro a podzim. A i zde je důležitá prevence ve formě efektivní ochrany psa za použití účinných ektoparazitik.
Další ektoparazitózy (demodikóza, svrab, cheyletielóza a další) se nevyskytují tak často, proto se o nich nebudeme zmiňovat, i když jejich občasný výskyt může způsobovat vážné zdravotní problémy.

Efektivní prevencí jsou ektoparazitika externa – přípravky ve formě kapek (spot on), sprejů nebo obojků. Jednoduchou aplikační formou s výborným účinkem jsou přípravky Frontline spot on, Exspot, Stronghold a další. Působí na různé druhy parazitů, ten vhodný Vám proto vždy doporučí Váš veterinární lékař. Na klíšťata účinkují většinou minimálně jeden měsíc a na blechy dokonce až tři měsíce. Některé (Stronghold) působí dokonce i na svrab a na střevní parazity, takže psa zároveň odčervíte.

Doporučujeme: Od jara do podzimu 1x měsíčně použít Advantix a přes zimní období 1x za 2-3 měsíce Frontline.Další vhodná eventualita jsou antiparazitální obojky. POZOR !!! Není obojek jako obojek. Doporučujeme nešetřit a zakoupit pouze obojky kvalitní – Kiltix (délka působení až 7 měsíců) nebo Bolfo (délka působení až 5měsíců).

Chcete-li ušetřit za náklady spojené s léčbou dermatitid používejte tyto přípravky i v zimním období!