Každý pes (jeho zdravotní stav, chování apod.) je výsledkem péče majitele, tedy Vás. A to zejména kvality Vašeho vztahu k němu. Dříve než si dojedete pro štěně, je velice důležité se domluvit se svými blízkými, zhodnotit své časové, prostorové i finanční možnosti a poté se teprve rozhodnout, jaké plemeno nebo jaký pejsek je pro Vás ten nejvhodnější. Jiné nároky mají samozřejmě psi větších plemen než toyplemena, jinak se asi budete starat o psa loveckého, služebního nebo společenského plemene. V neposlední řadě je důležitá i volba pohlaví Vašeho budoucího miláčka.
Při výběru štěněte si všímejte vyrovnanosti vrhu a zjevných odchylek ve zdravotním stavu štěňat. Zkušený chovatel Vám jistě rád poradí.
Je výhodné při koupi štěněte uzavřít s chovatelem smlouvu o koupi, vyhnete se tím pozdějším nepříjemnostem s vyrovnáním peněz při navrácení štěněte ze zdravotních důvodů nebo jeho úhynu.
Každé štěně by mělo být řádně odčervené a navakcinované (viz. preventivní vakcinace a odčervení).
Otázky výchovy a případného výcviku jsou obsahově natolik rozsáhlé, že se jim zde věnovat nebudeme. Pouze zdůrazníme, že každý pes by měl být přinejmenším vychovaný. Základem je důslednost ze strany majitele a nejlepší metodou je pozitivní motivace (systém udělám – dostanu odměnu). Podrobnější informace naleznete v literatuře zabývající se výchovou a výcvikem psů, kterou by měli mít ve všech knihkupectvích. Případně Vám jistě rádi poradí cvičitelé na takzvaných „cvičácích“ nebo Váš veterinární lékař.
Stejně jako se musíte starat o své dítě, i štěně potřebuje Vaši péči k tomu, aby z něj vyrostl zdravý pes, na kterého budete náležitě pyšní.
Věřte, že i zde platí: „Prevence je nejlepší a jednoznačně nejlevnější léčba!!!“