Každý pes (resp. zdravotní stav, chování apod.) je výsledkem péče majitele, tedy Vás, a to zejména kvality Vašeho vztahu k němu. Dříve, než si dojedete pro štěně, je velice důležité se domluvit se svými blízkými, zhodnotit své časové, prostorové i finanční možnosti, a poté se teprve rozhodnout, jaké plemeno nebo jaký pejsek je pro Vás ten nejvhodnější. Jiné nároky mají samozřejmě psi větších plemen než toy plemena; jinak se asi budete starat o psa loveckého, služebního nebo společenského plemene. V neposlední řadě je důležitá i volba pohlaví Vašeho budoucího miláčka.
Při výběru štěněte si všímejte vyrovnanosti vrhu a zjevných odchylek ve zdravotním stavu štěňat. Zkušený chovatel Vám jistě rád poradí.
Je výhodné při koupi štěněte uzavřít s chovatelem smlouvu o koupi, vyhnete se tím pozdějším nepříjemnostem s vyrovnáním peněz při navrácení štěněte ze zdravotních důvodů nebo při jeho úhynu.
Každé štěně by mělo být řádně odčervené a navakcinované (viz. preventivní vakcinace a odčervení)!
Otázky výchovy a případného výcviku jsou obsahově natolik rozsáhlé, že se jim zde nebudeme věnovat. Pouze zdůrazníme, že každý pes by měl být přinejmenším vychovaný. Základem je důslednost ze strany majitele, nejlepší metodou je tzv. pozitivní motivace (tedy systém: udělám – dostanu odměnu). Podrobnější informace naleznete v literatuře zabývající se výchovou a výcvikem psů, kterou by měli mít ve všech knihkupectvích. Případně Vám jistě rádi poradí cvičitelé na takzvaných „cvičácích“ nebo Váš veterinární lékař.
Stejně jako se musíte starat o své dítě, i štěně potřebuje Vaši péči k tomu, aby z něj vyrostl zdravý pes, na kterého budete náležitě pyšní.
Věřte, že i zde platí: „Prevence je nejlepší a jednoznačně nejlevnější léčba!!!“