Péče o zuby
Fretky mají sklon k několika zubním problémům. Výskyt zubního kamene a onemocnění okolních tkání se zvyšuje, jsou-li fretky krmeny měkkým konzervovaným krmivem pro kočky. Avšak i u fretek krmených výhradně suchým peletovaným krmivem se může hromadit zubní kámen. Hromadění zubního kamene na zubech vede k onemocnění tkání v blízkosti zubů a ke ztrátě nejvíce postižených zubů. Navíc mají pak ústní dutinu plnou bakterií, které pak polykají, a v důsledku toho mohou být postiženy některé vnitřní orgány. Pravidelná aplikace zubní pasty pro zvířata s následnou masáží dásní napomáhá zpomalení akumulace zubního kamene. Je však důležité používat zubní pasty pro zvířata, které jsou speciálně ochuceny, a které obsahují enzymy zabraňující formaci zubního kamene. Zubní pasty pro lidi obsahují různé pěnivé a deodorační prostředky, které dráždí zažívací trakt, a proto by se u zvířat neměly používat.

Opatření proti parazitům
Ze střevních parazitů se u fretek nejčastěji vyskytují kokcidie, a to zejména u mláďat. Kokcidie mohou způsobit poměrně vážné průjmové onemocnění, které může vést k dehydrataci, metabolické nerovnováze a dokonce k uhynutí. Jedním z příznaků kokcidiózy může být výhřez konečníku. Je proto vhodné fretky pravidelně odčervovat. Doporučujeme dvakrát do roka, máte-li v rodině malé děti, doporučujeme zvýšit frekvenci na čtyřikrát ročně.
U fretek se vyskytují podobné druhy zevních parazitů, jako u jiných savců. Je vhodné fretky pravidelně ošetřovat přípravky proti blechám. Poměrně běžným parazitárním onemocněním je ušní svrab, proti němuž se dá také bojovat repelentními přípravky. Jako prevence je také vhodné čištění uší.

Vakcinace
Fretky je vhodné vakcinovat proti psince a proti vzteklině. Poprvé mohou být fretky vakcinovány proti psince ve věku 6 až 8 týdnů, s následnými revakcinacemi každé 3 až 4 týdny, až do věku 16 týdnů. Poté vyžadují každoroční revakcinaci. Proti vzteklině mohou být vakcinovány poprvé ve věku 3 měsíců a pak vyžadují každoroční revakcinaci.

Péče o srst
Pokud má fretka špinavou srst (například po procházce), můžete ji vykoupat ve vodě teplé asi 35-37°C v jemném šampónu pro psy nebo kočky, nemělo by to však být častěji, než jednou týdně. Po koupání ji důkladně osušte a nechejte proběhnout, aby se zahřála. K hygieně zvířete patří i čištění uší a zubů a střihání drápků.

Přehřátí
Vzhledem k nedostatečně vyvinutým potním žlázám ohrožují fretky už teploty kolem třiceti stupňů. Protože pro ně může být přehřátí nebezpečné, je základem prevence. První pravidlo – dostatek vody. V horkém počasí je nejlepší brát s sebou vodu úplně všude, i na krátké procházky. Ideální jsou malé (např. 100 ml) napáječky. Aby se vám nevylily do tašky, překryjte hrdlo tenkou folií na potraviny a přes ni zašroubujte hubičku. Pokud se vám zdá, že je fretka uhřátá (rychle dýchá s otevřenou tlamou), můžete jí namočit hlavu a tlapky (polštářky tlapek jsou hlavním místem, kudy fretky odvádějí teplo). Pokud někam cestujete autem, jeďte radši hodně brzy ráno nebo pozdě večer, nikdy fretky nenechávejte v zavřeném autě.

Ochlazování doma: přivstaňte si a vyvětrejte brzy ráno přes prostěradlo namočené ve studené vodě, před odchodem do práce zatáhněte závěsy, žaluzie atp.

První pomoc, když už k přehřátí dojde: pokud fretka jenom trochu funí a je unavená, obvykle stačí otírat polštářky tlapek chladnou vodou a případně namočit hlavu. Není od věci nabídnout večer fretkám koupel ve vlažné vodě, pokud o ní projeví zájem. Je-li situace vážná a fretka vypadá, že každou chvíli zkolabuje, je nejrychlejší pomoc ponořit jí opatrně do chladné vody. Protože stejně jako uhřátý člověk může z teplotního šoku zkolabovat, je nejlepší ochlazovat postupně (voda nesmí být ledová!!!). Ideální je, pokud snáší sprchu, ale stačí i kbelík s vlažnou vodou, do kterého postupně připouštíte chladnější. Do deseti minut by měla být celkem v pohodě, ale unavená, takže jí dejte napít vody s Glukopurem nebo jinou kalorickou bombu, třeba Calopet. Při improvizaci poslouží stejně dobře také žloutek rozetřený s troškou medu.

Pokud máte někdo fretky ve venkovních voliérách, je dobré stínit je a stříkat střechy voliér studenou vodou.

Říje a kastrace samic
Samice mívají více než v polovině případů tendenci k problémům se říjí (ty se někdy projevují už od mládí, jindy nastoupí až s věkem). Co to vlastně je? Za problematickou říji považujeme takovou, která trvá déle než měsíc a/nebo se opakuje víc než dvakrát ročně. Extrémním případem jsou samičky, které na jaře přijdou do říje trvající až do podzimu – tedy pokud se toho dožijí. Taková dlouhá říje totiž přímo ohrožuje nejen zdraví, ale i život fretky. Namísto, aby po jednom až dvou týdnech sama skončila, pokračuje a poškozuje různé orgány nepřiměřeně vysokou hladinou hormonů, nejmarkantnější je tento vliv na kostní dřeň, jejíž činnost potlačuje a fretka začne být chudokrevná. U fretek, které jsou dlouho v říji dochází často i ke ztrátě srsti, hubnutí, celkové slabosti. Mohou se také objevit gynekologické obtíže, jako záněty dělohy, cysty na vaječnících atp. Proto by chovatel nikdy neměl nechat situaci zajít příliš daleko. Již při koupi fretky začněte zvažovat, zda do budoucna plánujete odchov mláďat a případně hledejte vhodného ženicha. Pokud připouštění neplánujete, nepodaří se, nebo neseženete včas ženicha, je nutné ukončit říji jinak. Můžete zkusit ovlivnit hormonální cyklus úpravou světelného režimu – zatemnění na 18-20 hodin denně (pochopitelně včetně noci) u mnoha samic říji během jednoho až dvou týdnů ukončí Další možnost, jak ukončit říji, je hormonální injekce. Ty se někdy podávají až tři dny za sebou. Samozřejmě dodávání hormonů zvenčí není ideální a fretka by ho neměla podstoupit častěji než jednou ročně. Na druhou stranu je to mnohem menší zlo, než nechat říji pokračovat déle než měsíc! Pokud fretka přichází do říje příliš brzy po injekci a musela by na ní chodit několikrát ročně, je pro ni kastrace nejlepším řešením. Stejně tak, pokud nechcete mít mláďata a říje trvají vždy déle než čtyři týdny. U samic kolem čtyř let, pokud u nich říje samy nepřestanou, bývají dlouhé říje téměř pravidlem a kastrace jim nejenom uleví od těchto obtíží (na odchov mláďat už stejně nemají věk), ale samice po ní jakoby omládnou – jsou výrazně čipernější a hravější – jakoby se vrátily do svého mládí.

Kastrace se může provádět nejdříve ve věku 6-8 měsíců, horní hranice není omezena. Nikdy by neměla být kastrována samice v říji – tu je nutné nejprve ukončit. Pokud trvala velmi dlouho a fretka je ve špatné kondici, je lépe nejprve udělat rozbor krve, protože špatný krevní obraz by mohl operaci zkomplikovat.

Pach a kastrace u samců
Kastrace u samců bývá doporučována jako lék na kousání, zápach a kde co dalšího. Problém je, že u fretek je všechno trošku jinak než třeba u koček a podobná zobecnění platí jen částečně. Nesmíte zapomínat na důkladnou očistu všech oblíbených pelíšků, které jsou obvykle cítit víc než fretka. Další je pach z análních pachových žláz vypouštěný při úleku. Dříve bylo možné nechat pachové žlázy operativně odstranit, ale nyní to zakazuje zákon 246/1992 Sb, ve znění pozdějších předpisů, na ochranu zvířat proti týrání. Poslední pach je pach výkalů (na který jakýkoliv zásah veterináře nemá vliv) a pach moči, která je u samců v říji výrazněji cítit. Většina samců však intenzivně značkuje močí pouze první rok, s věkem tato aktivita klesá. Pokud dostatečně často čistíte fretčí záchodek, případně používáte do písku deodorační přípravky (např. Deolit), není to tak tragické.
Řada chovatelů se ke kastraci rozhodne v období, kdy se povaha fretky teprve formuje, v době dospívání, kdy prakticky každá fretka kouše a používá z bujnosti své chemické zbraně. Vhodnější je počkat nejméně do jednoho roku věku, kdy se naprostá většina fretek zklidní i bez kastrace a podobně radikální zásahy nejsou nutné. V každém případě není vhodné provádět kastraci dříve než v 6-8 měsících (podle velikosti a vyspělosti).

Pozor na cizí tělesa!:

Škytavka a kašel
Fretky škytají docela často. Pozorovat škytaní lze věrohodně u mláďat a mladých fretek. Ale i starší rozblázněné fretky dokážou škytat. Také často kašlou a bývá to přičiněním drobných částic (třeba prachu, nebo nějaké smítko), na které při svých zkoumavých toulkách za skříně narazí. Nebo také když rychle jí, či pijí, mohou se zakuckat. Kašle-li déle, zkontrolujte, jestli jí něco neuvízlo v krku. Nejlépe to lze zjistit, chytneme-li fretku za kůži na zátylku, ta se při tomto úchopu uvolní a zívne si. Má-li něco v krku, nesnažte se jí to do něj zatlačit, ale zkuste předmět vytáhnout. Fretce se může v krku zaseknout větší sousto jídla, nebo nějaký předmět, který žvýká. Měli byste zabránit, aby fretka žvýkala gumové předměty. Fretka je bude žvýkat velice ráda, ale takové předměty ji v případě, že je i polyká, můžou ucpat střevo a to se potom musí často řešit operativně a fretka na to může i zemřít. Kašle-li bez příčiny a dlouho, měli byste navštívit veterináře, může jít o nachlazení, nebo chřipku. Nachlazená fretka kýchá často a také i v noci.

Bezoáry
Stejně jako u koček, tak i u fretek se může ve střevě fretky nahromadit chomáč chlupů, který může ucpat střevo. Je to dáno tím, že tak jako kočky, tak i fretky si čistí svůj kožíšek. V období línání se toto riziko vytvoření tzv. bezoáru zvyšuje. Abyste tomuto předešli, je dobré podávat během roku i trošku kočičí pasty s maltózou proti bezoárům. V období línání můžete zvýšit dávku. V tu dobu může fretka také kašlat, uvíznou-li jí chlupy v krku. Fretka je však nedokáže vykašlat jako kočka.V období línání je dobré pravidelné denní česání a častější koupání v proudu čisté vody.

Prevence
U starších fretek se mohou objevovat také onemocnění jako je cukrovka, močové kameny, línání a celkové zhoršení kondice, zákaly rohovky apod. Je proto vhodné nezanedbávat pravidelné půlroční preventivní kontroly u veterináře a samozřejmě každoroční vakcinace.