Preventivní prohlídka, prevence proti endoparazitům a ušnímu svrabu
Je vhodné nechat nové kotě prohlédnout u veterináře ihned po koupi. Častým problémem je začervení a napadení ušními roztoči. V době odběru od matky by mělo mít kotě minimálně osm týdnů a mělo by být dvakrát odčerveno již od chovatele. V odčervení pokračujeme dále každých 14 – 21dní (dle přípravku – Banminth Katze pasta, Vitaminthe pasta) až do věku 12 týdnů. Dále viz. Prevence endoparazitóz. Je také důležité prohlédnout kotěti uši. Pokud třepe hlavou a má v uších nečistotu, připomínající kávovou sedlinu, pak trpí pravděpodobně ušním svrabem. V současné době již není problém toto onemocnění vyléčit (Stronghold spot on, Advocate). Dále si všímáme stavu kůže, kde projevy jako škrabání, zarudnutí, případně holá místa a strupy často ukazují na napadení různými ektoparazity. Průjem, zvracení, kašel a výtok z očí jsou také obvyklými problémy malých koťat.
Preventivní vakcinace
Pokud je kotě při vstupní prohlídce zdravé, je vhodné je nechat naočkovat. Koťata se očkují od stáří osmi týdnů. Existuje celá řada očkovacích látek a vakcinačních schémat a záleží pouze na chovateli, jakou vakcinaci po poradě s veterinářem zvolí. Máme tyto možnosti:
Vzteklina – toto očkování by mělo být samozřejmostí, neboť vzteklina je onemocnění přenosné na člověka, po vypuknutí klinických příznaků je toto onemocnění neléčitelné a smrtelné. Vzteklina se očkuje od stáří 12-ti týdnů s přeočkováním 1x ročně.
Základní očkovací schéma:
To znamená očkování proti skupině nejčastěji se vyskytujících nemocí koček.
Patří sem:
–infekční panleukopenie koček, nemoc podobná parvoviróze u psů, projevující se zvracením a úpornými průjmy s příměsí krve
–infekční rhinotracheitida koček, kdy kočka kašle, má výtok z nosu a očí a zvýšenou teplotu., u březích koček dochází k potratům a nebo k úhynu koťat krátce po porodu
–kaliciviróza, chlamydióza mají podobný průběh jako rhinotracheitida
Očkuje se od 8-9 týdnů stáří s přeočkováním za 3-4 týdny s ještě jednou revakcinací minimálně ve 20. týdnu stáří spolu se vzteklinou.
Následuje revakcinace 1x ročně.
Při nedodržení vakcinačního intervalu více jak o 6 týdnů, je nutna znovu vakcinace s revakcinací za 3-4 týdny.
Rozšířené očkovací schéma:
Oproti základnímu schématu je rozšířeno o virovou leukémii koček. Dříve bylo nutno před tímto očkováním provést krevní test na protilátky, ale dnes jsou již na trhu vakcíny, u kterých to není nutné, což výrazně snížilo náklady. Virus leukémie koček snižuje imunitu zvířete, takže příznaky jsou velmi rozmanité. Kočka je náchylná ke všem ostatním zmiňovaným onemocněním, nereaguje na léčbu, postupně slábne a dochází k úhynu. Nemoc má dlouhý průběh a projevuje se u všech věkových kategorií koček. Je zde dokonce možnost nakažení plodů ještě před porodem. Onemocnění je velmi rozšířené, v ČR je nyní 10-15% pozitivních koček a jejich počet stoupá.
Další možnosti očkování:
Infekční peritonitida koček – nápadným příznakem (i když ne vždy) je zvětšení břicha. Dutina břišní je vyplněna tekutinou, postupně jsou postiženy prakticky všechny vnitřní orgány a dostavuje se ochrnutí a křeče, neboť nemoc zasahuje i nervový systém. Očkování musí předcházet krevní test ve specializované laboratoři, vakcinace je poměrně drahá, a proto chovatelé tuto možnost příliš nevyužívají, i když se jedná o poměrně časté a neléčitelné onemocnění, které vždy končí úhynem zvířete. Vakcinaci nedoporučujeme.
Dermatofytóza – je způsobena kožními plísněmi. Na kůži kočky se objevují holá a svědivá místa a v srsti můžeme nalézt šedavé šupinky. Onemocnění postihuje zvláště dlouhosrsté kočky, často začíná na hlavě v okolí uší a postupně se rozšiřuje. Dermatofytóza je dobře léčitelná a neohrožuje život kočky, je však přenosná na lidi. Doporučujeme jen jako součást léčby.
Borelióza – je nemoc přenášená infikovanými klíšťaty. Nakazit se mohou i lidé, ale pouze od infikovaných klíšťat; přenos z kočky na člověka dosud nebyl zaznamenán. Projevuje se horečkou, otoky a bolestí kloubů, apatií a nechutenstvím. Na rozdíl od člověka nedochází ke kožním příznakům, tj. netvoří se typická rudá skvrna (tzv. putující erytém) na kůži. Onemocnění je léčitelné a u koček nepředstavuje významný problém, proto je očkování doporučeno pouze v oblastech s velkým výskytem infikovaných klíšťat.
Kočky pohybující se venku by měly mít naočkováno minimálně základní schéma, vhodnější je však schéma rozšířené. Je vhodné očkovat i kočky chované pouze doma, i když možnost infekce je u nich mnohem nižší. I tyto „bytové“ kočky se většinou během svého života dostanou do kontaktu s jinými zvířaty nebo s prostředím, kde se jiná zvířata pohybují, ať už byt opustí s majitelem nebo prostě utečou (některé z chorob si můžete donést domů i na botách).
Prevence endoparazitóz – odčervení
Se střevními parazity se kotě setkává již před porodem i při porodu – jejich zdrojem je matka, která je přenáší. Proto je nutné kotě odčervovat, a to: od tří týdnů věku každé tři týdny až do 3 měsíců (např. Banminth katze, Vitaminthe paste), poté za tři měsíce (tablety – např. Caniverm, Drontal cat, Cestal aj. nebo spoty Profender, Stronghold, Advocate, Bravecto Plus). Dospělé zvíře se odčervuje jedenkrát za 3-6měsíců.
POZOR!!! Někteří z ektoparazitů jsou přenosní i na člověka!
Opatření proti ektoparazitům
K pravidelné péči o kočku patří používání prostředků proti ektoparazitům (blechy, klíšťata a různé druhy svrabů).
Vhodné jsou preparáty s dlouhodobějším účinkem, ať už se jedná o antiparazitární obojky (Foresto) nebo tak zvané „spot on“ přípravky, které se kapou na kůži v oblasti krku (Broadline spot on cat, Stronghold, Advocate, Bravecto). Tyto „spoty“ jsou zvláště oblíbené kvůli snadné aplikaci, neboť sprejování kočky se může proměnit v dramatický zápas a obojek může kočka ztratit, případně se za něj zachytit. Mezi další možnost patří tableta Comfortis, která se používá pouze na prevenci proti blechám.