Pořízení králíka:
Chcete li si pořídit králíka, je třeba učinit předem několik opatření. Žádné zvíře, a tedy ani králík, by se nemělo kupovat z momentálního popudu. Pamatujte, že králík není hračka, ale živé zvíře dožívající se 6-10 let a vyžadující neustálou péči. Dobře se seznamte s možnými příbytky pro králíka, s krmením, základní péčí a také s náklady, které jsou s chovem králíka spojeny. Mějte na paměti, že králíci jsou společenská zvířata, která ráda žijí ve skupinách. Velmi dobře se socializují s jiným králíčkem, členy domácnosti nebo i jinými zvířátky.
Z obchodu nebo od chovatele?
Jestliže se rozhodnete koupit si králíka ve specializované prodejně, je třeba si uvědomit, že není prodejna jako prodejna. Jsou klece a terária čisté, vypadají zvířata zdravě, působí obchod celkově čistým a udržovaným dojmem? Je personál schopen Vám v otázkách péče o zvíře odborně poradit? Králíka si můžete pořídit také u chovatele. Zvířata nabízená chovateli jsou většinou kvalitní a těší se výbornému zdraví. Také jejich socializace je díky dennímu kontaktu s chovatelem mnohem lepší, než je tomu u zvířete z obchodu.
Na co si dát pozor:
Zdravý králík o sebe pečuje, má lesklou, čistou a přiléhavou srst. Kůže je bez strupů, okolí análního otvoru je čisté. Oči, nozdry a uši jsou suché. Králík by měl být v kondici, tudíž ani hubený, ani tlustý. U tlustých samic se může jednat o březost. Z tohoto důvodu byste si měli být 100% jisti, jakého pohlaví zvíře je. V případě koupě kamaráda, tak předejdete nechtěným překvapením. Je dobré se seznámit s nejčastěji chovanými plemeny, abyste nebyli nepříjemně zaskočeni nechtěnou velikostí vašeho králíčka. Zakrslí králíčci mají malá drobná ouška do velikosti 5cm i v dospělosti. Beránci mají pro změnu zcela přirozeně sklopené uši podél hlavy.
Ubytování králíka
Nejvhodnější je klec s plastovým dnem a mřížkou, která poskytuje ideální větrání a snadno se čistí. Měla by být dostatečně prostorná a zahrnovat prostor pro vyprazdňování, odpočinek a místo pro krmení a vodu. Dobře vychovaný králík je čistotný a rychle se naučí tato místa nemíchat dohromady. Někteří králíci se dokonce naučí chodit na kočičí záchod. Klec by měla být pro králíka místem bezpečí, kde si může nerušeně odpočinout. K čemuž byste měli vést i své děti, aby králíka při odpočinku nerušili.
Neměli byste zapomínat, že sebe větší klec nenahradí králíkovi volný pohyb, který přirozeně stimuluje jejich zažívání a napomáhá udržování zdraví. Pokud je Váš králíček čistotný, nic Vám nebrání volně jej pouštět po bytě. Než tak učiníte, ujistěte se, že se nemůže dostat k žádnému elektrickému kabelu, který by mohl v rámci svého přirozeného chování ohlodat a způsobit si vážná zranění. Taktéž odstraňte jedovaté květiny jako: Diefenbachie (Dieffenbachia seguinae) a Oleandr obecný (Nerium oleander). Králíci mají přirozenou tendenci se ukrýt, cítí-li se ohroženi. K těmto účelům bohatě postačí převrácená papírová krabice.
Důležitou součástí klece je správná podestýlka. Měla by být savá, měkká a v dostatečné tloušťce, aby zabránila vzniku otlaků na králičích tlapkách. Králičí tlapky nemají polštářky, proto jsou ke vzniku otlaků velmi náchylné. Nejvhodnější je seno nebo sláma, případně komerčně vyráběné hypoalergenní podestýlky pro králíky.
Pokud plánujete pro králíka venkovní výběh, pamatujte na to, že králík si hrabe nory a tunely, proto by měl být výběh zabezpečen proti podhrabání. Důležité je výběh zastínit a chránit před větrem, mouchami a teplotami pod 4°C. Králíci špatně snáší teploty nad 28°C, kdy může zvláště v letních měsících snadno dojít k jejich přehřátí.
Výchova
Nemůžete počítat s tím, že králíka vycvičíte jako psa. Přesto je králík velmi inteligentní a vnímavé zvíře, které lze vychovat. Velmi rychle ho naučíte přivolání, pokud jej odměníte pamlskem. Dobře reaguje na tón hlasu, proto pokud se Vám nelíbí, že něco dělá (např.: okusování kabelů), důrazně jej okřikněte a odežeňte rukou. Naopak mírný tón a pohlazení si rychle spojí se správným chováním.
Pozor na pubertu! Během ní se z Vašeho vychovaného mláďátka může stát pěkný nezvedenec, který ničí vše kolem sebe. A to jak samci, tak samice. Výjimkou není ani sexuální obtěžování majitele nebo agresivní a teritoriální chování. V tomto případě je nejvhodnější zvíře nechat vykastrovat. Nedejte na babské rady, že připuštěním se problém vyřeší.
Krmení
Největší složku potravy tvoří kvalitní luční seno. Má zelenou barvu a voní. Můžete jej koupit v obchodě nebo od soukromníků, případně si jej sami nasušit. Králík by jej měl mít neustále k dispozici. Seno přispívá ke správnému obrušování zubů, proto by se mělo předkládat už malým králíčatům, aby se u nich vyvinula správná mechanika žvýkání a předešlo se tak pozdějším problémům s přerůstáním stoliček. Seno lze doplnit čerstvou luční trávou. Ta by měla být vždy čerstvá a suchá. Mokrá tráva králíka nadýmá a může i uhynout.
Je vhodné přidávat v omezené míře i ovoce a zeleninu. Nejideálnější je listová zelenina (obsahuje hodně vlákniny, která je důležitá pro správné trávení), dále pak čerstvá mrkev, z ovoce například jablka. Nepodávejte nadýmavou zeleninu jako: květák, brokolici či kapustu.
Králík by měl mít k dispozici větve na obrus zubů. Ideální jsou větve jabloně nebo hrušky. Větvičky peckovin předkládejte až po delší době od utržení, čerstvé jsou příliš agresivní k zažívacímu traktu. Není vhodné používat k ohlodávání tvrdé pečivo. Obsahuje příliš mnoho cukrů, které mohou poškodit citlivý zažívací trakt vašeho králíčka.
Není nutno přidávat koncentrované krmení (obilné směsi, granule), případně jen ve velmi omezené míře a vždy jen jako doplněk! Často vedou k selekci krmení, která nezřídka končí zažívacími obtíži či onemocnění zubů.
Důležitý je také přístup k dostatečnému množství vody.
Pokud Váš králík přestane přijímat krmení, neodkladně navštivte svého veterinárního lékaře. Už jeden den hladovění je u králíka velký problém. S krmením také souvisí kvalita trusu. Trus by měl být pevné konzistence v malých kuličkách. Pokud králík dostane průjem, návštěvu veterináře neodkládejte. Někdy se může stát, že brzy ráno najdete v kleci pár měkkých bobečků. To je ovšem normální, protože králíci mají 2 duhy trusu. Denní a noční. Noční požírají, protože je pro ně zdrojem vitamínu B a K a dalších důležitých živin, které tvoří bakterie ve slepém střevě, ale ty se vstřebávají v tenkém střevě, proto je tento zdroj pro králíka životně důležitý. Z toho také vyplývá, jak je důležité zachovat harmonii králičího zažívání.
Vakcinace
Nechte svého králíčka pravidelně očkovat proti moru a myxomatóze. Očkování se provádí každých 6 měsíců. Proti těmto onemocněním neexistuje žádná terapie. Lze jím jen předcházet pravidelným očkováním. Tato onemocnění jsou virového původu a přenáší je bodavý hmyz, proto je vhodné nechat očkovat i králíky trvale žijící v bytě.
Mezi bakteriální onemocnění, které často končí úhynem, je pasterelóza neboli „nakažlivá rýma“. Je způsobena více druhy bakterií, ale vždy je přítomna bakterie rodu Pasteurella multocida. I proti tomuto onemocnění lze králíčka očkovat.
Kokcidióza
Je způsobena parazitickými prvoky. Způsobuje u králíků poruchy trávení, nadýmání, hubnutí a průjmy. Těmto nepříjemnostem předcházejte pravidelným podáváním přípravků proti kokcidióze 2x ročně. Lze je spojit s vakcinací, pak na ně nezapomenete. Chránit králíka proti kokcidiím je důležité hlavně pokud ho krmíte čerstvou trávou.
Ektoparazité
I kožich králíka se občas stane příbytkem nezvaných hostů, jako jsou blechy, klíšťata, svrab, ale i dalších. Na trhu zatím nejsou přípravky registrované přímo pro králíky, ale lze využít přípravky pro kočky a psy. Vždy je ale používejte po poradě se svým veterinářem, který Vám přípravek přesně nadávkuje a vybere ten správný. NIKDY KRÁLÍKOVI NEDÁVEJTE PŘÍPRAVKY S OBSAHEM FIPRONILU (Frontline, Fypryst, Broadline)! Fipronil je pro králíka toxický a často na následky otravy uhyne.
Péče o srst
Králíka byste každý den měli prohlédnout, zda nemá zacuchanou, slepenou a špinavou srst. Zejména kolem očí, nozder (pokud má králík výtok z nozder nebo očí, může to být příznak počínajících problémů a měli byste navštívit veterináře), také místa okolo análního otvoru a pohlavních orgánů by měli být čistá a suchá. Když je králíček zdravý, obvykle i všechna zmíněná místa jsou čistá a suchá. Králík je čistotné zvíře a péči o srst věnuje dost času. Co se týče krátkosrstých plemen, nijak velkou péči nevyžadují. U dlouhosrstých králíků je nutné občas srst rozčesat, aby se nevytvářely smotky. Také tím snížíte množství chlupů, které králík spolkne, když si srst čistí. U dlouhosrstých králíků nezapomínejte na to, že okolí očí je nutné pravidelně stříhat. Králík je plaché zvíře, a pokud přes dlouhé chlupy nevidí, často se leká, což zvyšuje stres a neprospívá jeho zdraví. Na velký stres může králík i uhynout.
Také pravidelně kontrolujte králičí tlapky, které by měli být hustě porostlé srstí, pokud se objeví holá místečka, hlavně v oblastech kloubů, jedná se o počínající otlaky. U některých jedinců je nutné občas zastřihnout drápky. Pokud jsou světlé, je dobře viditelné drápové lůžko. Správně zastřižený drápek by měl přesahovat drápové lůžko asi o 2-3 mm. Pokud si na zastřižení netroufáte, zejména má-li Váš králíček černé drápky, nechte je ostříhat u veterináře, ať králíčka nestřihnete.
„Doufáme, že Vám těchto několik málo rad pomůže věnovat Vašemu králíčkovi náležitou péči, kterou si opravdu zaslouží. Zlepšíte-li život Vašemu králíkovi, jistě se to odrazí i na Vašem vlastním životě. Při jakýchkoli zdravotních potížích kontaktujte svého veterinárního lékaře, ten Vám jistě rád poradí nebo pomůže.
Přejeme Vám prožití mnoha příjemných chvil ve společnosti Vašeho čtyřnohého miláčka!“