Vhodný věk
Morčata pohlavně dospívají ve věku 1 – 2 měsíců. Zajistěte proto, aby mladí samci nezůstávali ve vrhu se samicemi déle než do věku čtyř týdnů, protože příbuzenská plemenitba je nežádoucí a samice se navíc nesmějí nechat zabřeznout příliš brzy. Předčasná březost by mimo jiné mohla zastavit jejich růst, takže by zůstaly příliš malé. Nejlepším věkem pro první páření samice je pět, ještě lépe však šest měsíců. V takovém věku samice fyzicky dospělá a březost ani porod jí nebudou činit žádné potíže. Dbejte ovšem také na to, abyste s odchovem mladých morčat nezačali příliš pozdě. Samice musí mít první potomstvo před prvními narozeninami. Její pánev je v té době totiž ještě dostatečně pružná a kosti se mohou při porodu rozestoupit. Později pánev kostnatí, a jestliže samička do té doby neměla mladé, bude oblast pánve příliš těsná na to, aby porod proběhl normálně.

Páření
Samice morčete má říji jednou za 16 dni. Před prvním pářením se roztrhne blána uzavírající pochvu, takže samice může být oplodněna. Na konci páření vypustí samec do pochvy tuhou rosolovitou zátku, aby sperma nemohlo vytéct. Během říje zaznamenáte v kleci značné vzrušení, neboť samec běhá se zaujatým chrochtáním za samicí. Se samotným pářením však samec většinou počká na to, až nebude mít žádné obecenstvo.

Březost
Na březí samici není zpočátku březost patrná. Teprve v pozdním stadiu březosti získá samice známý hruškovitý tvar a její břicho začne značně nabývat na velikosti. Přibližně od patnáctého dne březosti budete schopni nahmatat v břiše samice hýbající se mláďata. Samice s větším počtem mladých se na konci březosti pohybuje jen s obtížemi; pomozte jí tedy alespoň vhodným umístěním misky s krmením a tím, že snadno dosáhne na napáječku s vodou. Rozhodně nesmíte zapomenout na zvýšenou dávku vitaminu C. Březí samice potřebuje klid, a proto ji v druhé polovině březosti zvedejte pouze tehdy, je-li to absolutně nevyhnutelné (například při čištění klece), a rukou jí přitom podepírejte celé břicho.

Porod
Porod může proběhnout v kotci, v němž samice normálně žije. Je to dokonce lepší, protože stěhování znamená příliš velký stres. Pokud je třeba oddělit samici od dalších jedinců, nechte raději samici v kleci, na kterou je zvyklá. Přesná doba porodu se odhaduje těžko. Dokonce i tehdy, když znáte datum páření, není možné datum porodu přesně vypočítat, protože délka březosti se může pohybovat od 64 dnů u velkého vrhu do 72 dnů u vrhu jednoho mláděte. V průměru trvá březost 65 dní.
V jednom vrhu jsou v průměru čtyři mláďata, obvyklý počet se pohybuje mezi 1 – 6 mláďaty. Mláďata po porodu váží 70 – 100 g.

Mláďata
Mladá morčata vypadají, že by mohla opustit rodné hnízdo téměř okamžitě. Rodí se totiž zcela „hotová“, jako zmenšené kopie svých rodičů. Dovedou ihned běhat, mají otevřené oči a zcela vyvinutou srst. Již od prvního dne života hlodají i pevnou potravu. Zpočátku je však jejich hlavní potravou mateřské mléko.

Kastrace
Pokud nemáte zájem o (další) mladé, můžete dát samce vykastrovat. Jedná se o časově nenáročný zákrok, který se provádí v celkové anestezii. Po kastraci může být samec v jedné kleci se samicí i s dcerami, aniž byste se museli obávat nechtěného vrhu.
Samce vraťte zpět do klece k rodince co nejdříve, nejlépe ještě týž den po kastraci. Hlodavci totiž mohou být velmi nepříjemní, pokud má některé zvíře odlišný pach.