Organismus morčete si neumí sám vytvářet vitamin C. Kromě běžného krmiva pro morčata je tedy nutné podávat též vitamin C formou ovoce, zeleniny, nebo speciálních granulí či kapek. Dospělé morče potřebuje denně 20mg vitaminu C. Tato potřeba se v období růstu březosti a kojení zvyšuje na 40mg za den.
Obecně se doporučuje dávat morčatům hlavně zeleninu a jen občas ovoce, protože jeho příliš velké množství by mohlo přivodit průjem. Morčeti, které jste si právě přinesli domů, však nedávejte ihned ani velké množství zeleniny, její přísun zvyšujte postupně, aby si trávicí systém mohl na novou stravu pozvolna přivyknout.
Zelí podávejte morčeti s mírou. Pro morče, které se přežere zelí, mohou problémy s plynatostí mít fatální následky.
Březím samičkám nedávejte červenou řepu! Morčatům tato zelenina chutná, u březích samiček však může způsobit potrat plodu.
Základ pro krmení morčete pokrývají speciální hotové krmné směsi. Pokud nemáte možnost svému morčeti dávat každý den vedle běžného krmiva ještě zeleninu a ovoce, zvolte krmivo se zvýšeným obsahem vitaminu C. Existují dva typy hotového krmiva pro morčata: krmné směsi a granule. V případě krmných směsí se vitamin C nachází většinou v trávových granulích, které morče zpravidla sežere jako poslední. Je tedy třeba dávat čerstvé krmivo morčeti teprve tehdy, až sní předchozí porci, jinak nebude jeho strava dostatečně vyvážená.
Seno je pro zažívání morčat velmi důležité, protože obsahuje vysoké procento vlákniny. Bez dostatečného množství vlákniny nemohou být některé látky dobře stráveny a tělo je tedy nemůže využít. Aby bylo vaše morče zdravé, musí mít seno neustále k dispozici.