Jestliže ne, pak je velice vhodné fenu či psa vykastrovat. U psů se tak sníží dominantní agresivita, neposlušnost a téměř na nulu klesne pravděpodobnost onemocnění prostaty. U fen se vyhnete onemocnění vaječníků (nádory, cysty), dělohy (pyometra – hnisavý zánět), neposlušnosti, nechtěnému nakrytí v době hárání, onemocnění kostní dřeně a v některých případech i cukrovce. Taktéž pravděpodobnost nádorů mléčné žlázy klesne dle věku, kdy fenu vykastrujeme, až na 1,5%. Proto neplánujete-li štěňata, nechte fenečku vykastrovat, co nejdříve.
Chování psa i feny se většinou vůbec nezmění. Některá zvířata jsou lenivější, ale své sociální postavení si zachovají. Některá mají tendenci tloustnout (díky lenivosti), ale vzhledem k tomu, že přísun krmiva řídíte Vy, je váha Vašeho psa pouze Vaší vizitkou.
U cca 2-5% fen větších plemen nad 15kg dochází za rok a déle po kastraci k inkontinenci (samovolný odkap) moči. Tento problém se dá efektivně řešit podáváním léků, a to bez vedlejších účinků.
O době vhodné ke kastraci se poraďte se svým veterinárním lékařem. Zde se názory odborníků liší, ale je vhodné, aby zvíře bylo již dostatečně fyzicky vyspělé. U starších fen je doba vhodná na kastraci mezi dvěma háráními a nejdříve dva měsíce po hárání.
Fráze: „Fena by měla mít alespoň jednou štěňata.“ je dogma nezakládající se na pravdě a je naopak v rozporu se zdravotními doporučeními.