Dermatofytóza neboli plísňové kožní onemocnění patří v současnosti mezi časté a problematické onemocnění psů, které je přenosné na člověka. Původcem je dermatofyt Microsporum canis. Přenos onemocnění se děje přímým kontaktem psa s nemocným jedincem. Spóry plísní mohou přenášet také ektoparazité zákožky, vši, blechy. V prvních týdnech po infekci se nemusí projevit příznaky onemocnění. Infikované zvíře je na pohled zdravé, ale již může roznášet infekci po okolí. Onemocnění se projevuje buď okrouhlými lézemi nebo méně ochlupenými až holými ložisky se žlutavými šupinkami, případně krustami.

Člověk může onemocnět dermatofytózou při kontaktu s infikovaným zvířetem (při manipulaci, hraní, mazlení se psem) nebo chovatelskými pomůckami. Nejčastěji se plísňovým onemocněním nakazí děti, které jsou vůči této infekci vnímavější než dospělí, dále pak starší lidé nebo člověk nějakým způsobem oslabený. Léčba člověka je pak velmi obtížná s možností recidiv, zejména při zasažení nehtů a kůže pod vlasy.

Donedávna užívaná léčba plísňových onemocnění u psů (koupele, masti, postřiky, tablety) byla zdlouhavá, finančně náročná a ne vždy úspěšná. Moderním a nejúčinějším způsobem léčby plísňového onemocnění psů je očkování vakcínou, kterou je možno psovi aplikovat i preventivně. Cílenou pravidelnou vakcinací psa můžete tomuto plísňovému onemocnění včas zabránit.